خبرخوان

اهمیتِ خمس از نگاه شهید شاخص بازاریان در سال ۹۵

اهمیتِ خمس از نگاه شهید شاخص بازاریان در سال ۹۵

صالحین استان اردبیل،شهید غلامحسین دیده‌بان که شهید شاخص اصناف و بازاریان در سال ۹۵ است، از جمله کسانی است  که هنوز با گذشت سالیان متمادی از عروج آسمانی اش در بین عامه مردم و بازایان  حرف هایش خریداران بسیاری داردو به نیکی از وی یاد می شود.

آیت الله سید حسن حاتمی که از مفاخر شیعه و از عالمان نامی دیار ولایی اردبیل و خاستگاه شیعه است، درباره شهید غلام حسین دیده دبان می گوید:  یکی از ویژگی‏ها‏یاین شهید بزرگوار  این بود  هر مسئله‏ ای را که مورد نیازش بود و نمی‏دانست، سؤال می‏کرد تا یاد بگیرد او به یاد گرفتن مسائل شرعی اهمیت زیادی می‌داد.

 مشروح خاطره آیت الله سید حاتمی اطز شهید شاخص اصناف در سال ۹۵ در ادامه است.

بیش از چهل سال بود با توجه به رفت و آمد خانوادگی، حاج‌آقا دیده‌بان را می‏شناختم؛ وی داماد برادرم بود، او یکی از علاقه‏‌مندان به دین و معارف اسلامی بود.

  شهید دیده بان در کلاس ترجمه و تفسیر قرآن و احکام اسلامی که توسط من برگزار می‏ شد، یکی از منظم‏ ترین و علاقه‏ مندترین افراد حاضر به شمار می‏رفت؛ در اثر مطالعه زیاد و حضور در کلاس‌ها از آگاهی خوبی در مسائل سیاسی و اجتماعی برخوردار بود و سخنان خود را با استنادات و دلایل محکم بیان می‏کرد. زمانی که بیشتر مردم حکم دینی و شرعی مسئله خمس را نمی‌دانستند و یا به آن اهمیت نمی‌دادند او خمس اموال خود را پرداخت می‌کرد.

 شهید غلام حسین دیده بان یکی از ویژگی‏ها‏یش این بود، هر مسئله‏ ای را که مورد نیازش بود و نمی‏دانست، سؤال می‏کرد تا یاد بگیرد. او به یاد گرفتن مسائل شرعی اهمیت زیادی می‌داد و به جزئیات مباحث خمس آشنا بود؛ او می‌دانست اگر با پولی که خمس یا زکات آن داده نشده لباسی خریداری شده و با آن نماز خوانده شود اشکال دارد. به این فکر می‌کرد و می‌گفت: «اگر بعد از چند سال بدون دادن خمس نمازی که خوانده‌ایم مرگ‌مان فرا برسد و نمازمان اشکال داشته باشد چه خواهیم کرد؟»

شهید دیده بان بر این مسئله آگاه بود که اگر میتی خمس اموال خود را نداده باشد نماز خواندن در ملک وی حرام است و به حال کسانی که خمس نمی‌دادند غصه می‌خورد. وقتی در بازار فعالیت می‌کرد و متوجه این مسئله بود که اگر با پولی که خمس آن داده نشده است جنسی خریداری شود معامله نسبت به خمس (یک‌پنجم) باطل است مگر این‌که حاکم شرع آن را اجازه دهد و… می‌گفت: «اگر افرادی که در بازارهستند این مسئله را رعایت نکنند چقدر برای‌شان سخت خواهد شد». او برای پرداخت خمس اموال خود روز معینی را انتخاب کرده بود و در آن روز به حساب خمس خود رسیدگی می‌کرد

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :