به گزارش صالحین، شهرام ثامنی، استاد دانشگاه پیام‌نور مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار استانیوز به تحلیل عملکرد کابینه دولت یازدهم و وزرای چهار سال گذشته پرداخت.

ثامنی درخصوص عملکرد وزرای دولت یازدهم و تعیین بهترین و ضعیف‌ترین عملکرد بین این افراد، اظهار داشت:
«همانطور که اطلاع دارید، کابینه ریاست‌جمهوری طبق قانون از ۱۸ وزیر تشکیل می‌شود. به همین جهت اگر بخواهم عملکرد آنهارا با دسته بندی خوب و بد تفکیک کنم ۱۰ نفر آنها عملکرد قابل قبول و مطلوبی داشتند و ۸ نفر آنها نتوانستند انتظاراتی که از آنها می‌رفت را برآورده کنند. این ۱۰ نفر که عمملکرد نسبتاً قابل قبولی داشتند، عبارتند از: وزارت اطلاعات، وزرات نفت، وزارت دادگستری، وزارت آموزش و پرورش زمانی که تحت هدایت آقای فانی بود، وزارت کشور، وزارت علوم، وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو باتوجه به بلایای طبیعی که در این مدت به وجود آمد نیز عملکرد خوبی داشت، از طرفی وزارت بهداشت و وزارت دفاع نیز عملکرد خوبی از خود به جا گذاشتند».

وی درباره وزارتخانه هایی که عملکرد قابل قبولی در این ۴ سال نداشتند، تصریح کرد:
« باتوجه به شرایطی که در این ۴ سال با آن رو به رو بودیم وزارت ورزش، وزارت کار، وزارت اقتصاد، وزارت امور خارجه نتوانستند عملکرد خوبی از خود نشان بدهند. وزیران این وزراتخانه ها به دلیل حاشیه های که داشتند نتوانستند به تعهدات خود به خوبی عمل کنند و ماندن آنها در دولت آینده می‌تواند مشکلاتی را برای کابینه بعدی به وجود آورد».

ثامنی در رابطه با ویژگی هایی که دولت آینده برای کسب موفقیت های بیشتر باید داشته باشد، خاطرنشان کرد: «دولت آینده و شخص آقای روحانی باید به نقدهایی که در این مدت به ایشان و عملکردشان بدون در نظر گرفتن سلایق سیاسی، صورت گرفته، توجه کنند و سعی کنند در جهت پوشش این نقص ها تغییراتی را در سیاست های مدیریتی خود ایجاد کنند. برای مثال باید اهمیت فراوانی به رونق اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم بدهند. از طرفی نقد دیگری که به عملکرد آقای روحانی و دولت ایشان وارد است منتظر ماندن و امید داشتن به توافق هسته‌ای بود که خب نتیجه چندان مطلوبی از آن نیز، دریافت نشد. نکته‌ای که در این جا وجود دارد این است که هیچ کس با ایجاد روابط دوستانه با کشورهای دنیا مخالف نیست، اما اینکه اقدامات داخلی را منوط به حضور و سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی کنیم کار درستی نیست. در نتیجه ما از توانایی های داخلی به خوبی استفاده نکردیم و خودمان را بیشتر مشغول مذاکره و به نتیجه رساند آن کردیم. این در حالی است که اگر در این مدت ۴ سال بیشتر به پتانسیل داخلی خودمان تکیه می کردیم نتیج به مراتب بهتری کسب می‌کردیم.
وی در پایان اضافه کرد: نقد دیگری که به عملکرد دولت یازدهم وارد است، بها ندادن و کمرنگ شدن حمایت های دولت وقت از جبهه مقاومت در منطقه بود. جالب است بدانید طبق آماری که از صندوق های انتخابات ریاست‌جمهوری در کشورهای سوریه و لبنان بیرون آمد حتی یک را هم به اسم آقای روحانی نوشته نشد. این یعنی ایشان آنطور که باید و شاید از مقاومت و نیروهای بسیجی که برای حفظ امنیت کشور به مناطق جنگی می‌رفتند، حمایت نکردند. ادامه این برخوردهارا هم می‌توان در اظهار نظرهای اخیر رئیس‌جمهور درباره سپاه و اقدامات این نهاد مشاهده کرد. لذا با این تفاسیر، اتحاد و جوانگرایی می‌تواند تنها راه حل مشکلات و موفقیت دولت آینده باشد».

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :