به گزارش صالحین، حجت‌الاسلام والمسلمین هاتفی، حجاب را مرتبط با ظاهر و پوشش افراد به ویژه بانوان دانست و گفت: عفت، موضوعی درونی است و گستره آن شامل ظاهر، گفتار، کردار و پوشش افراد می‌شود، بنابراین ممکن است یک فرد باحجاب، نیز به دلیل ضعف در عفت و معرفت دینی، مرتکب گناهان و رفتارهای خلاف عفت و کرامت انسانی شود.

وی با اشاره به اقدامات استکبار جهانی و عوامل آنان در از بین بردن ظواهر دین مانند حجاب و در پی آن، تضعیف باورهای دینی مسلمانان در کشورهای اسلامی مانند آنچه آتاتورک در ترکیه و رضاشاه در ایران انجام داد، خاطرنشان کرد: همواره علما و ائمه‌ جماعات با محوریت مساجد و حوزه‌های علمیه در برابر دسیسه‌های این عده ایستادند، برای نمونه آیت الله محمدتقی بافقی، از علمای برجسته و استاد حوزه علمیه قم در برابر کشف حجاب توسط رضاخان ایستادگی کرد و برخی گفته‌اند که مقاومت و تلاش او در حرم حضرت فاطمه معصومه (ع) موجب شد، کشف حجاب، هشت سال دیرتر در ایران انجام شود.

هدف دشمن از تخریب مساجد، حذف باورهای اصیل دینی مانند حجاب است

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دشمن با تخریب مساجد در کشورهای اسلامی در اندیشه حذف باورهای اصیل دینی مانند حجاب و جایگزین کردن اندیشه‌های سکولار و سطحی از دین در جوامع آن‌ها است، بنابراین ائمه جماعات و دست‌اندرکاران مساجد باید بیش از دیگران برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جوامع خود تلاش کنند.

 

هاتفی با بیان اینکه انقلاب اسلامی توانست فرهنگ ناب اسلامی را در سراسر جهان بگستراند و زمینه‌ساز تحولات گسترده در کشور نیز شد، اضافه کرد: طی سالیان اخیر به دلیل عملکرد نادرست و سیاست زده برخی مسئولان عالی رتبه کشور که اثرات بدی بر باورهای مردم دارد، شاهد تضعیف دین‌باوری و تقید به دستورات دین مانند حجاب و عفاف در جامعه هستیم.

وی گفت: صدا و سیما نیز با تهیه و نمایش برخی فیلم‌ها، سریال‌ها و برنامه‌های ترکیبی موجب کم رنگ شدن رعایت احکام شرع در حوزه‌های مختلف از جمله حجاب شده است، این موضوعی است که موجب خنثی شدن تلاش‌های ائمه جماعات مساجد و مبلغان دینی با وجود دشواری‌های بسیار، می‌شود، این در حالی است که امام خمینی (ره) صدا و سیما را دانشگاه معرفی کردند، اما امروزه این دستگاه، دانشگاهِ تبلیغ اختلافات داخلی و بی توجهی به دستورات و احکام شرع شده است.

ائمه جماعات مساجد و مسئولان کشور به اختلافات در کشور دامن نزنند

امام جماعت مسجد سیدسجاد، اظهار کرد: مسئولان صاحب نفوذ در کشور باید برای گسترش دین‌داری و انجام رفتارهای منطبق با دستورات اسلام تلاش کنند، در حالی که اقدامات برخی از آنان برخلاف این موضوع است، همچنین برخی ائمه جماعات مساجد، مبلغان و مداحان نیز موجب افزایش اختلاف و چنددستگی در کشور شده‌اند.

هاتفی ادامه داد: وقتی یک امام جماعت، مسجد را محل جولانِ یک جریان سیاسی قرار دهد، آنگاه جایگاه مساجد، به عنوان ایفاگر نقش وحدت‌آفرین و بی‌طرف و در پی آن، مهم‌ترین نهادِ علم‌آموری و تبلیغ دین در جامعه تضعیف و کم‌رنگ می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مسجدی و فرهنگی برای برگزاری جلسات آموزشی ـ توجیهی عفاف و حجاب پیشگام شوند و در این زمینه به مساجد کمک‌های مالی کنند، البته بسیاری از ائمه جماعات از کم‌توجهی دستگاه‌هایی مانند مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان تبلیغات اسلامی، شهرداری و … به مساجد گله مند هستند.

امام جماعت مسجد سیدسجاد، گفت: انجام فعالیت‌ها و برنامه‌های متنوع، خلاقانه و جوان پسند، نیازمند وجود اعتبارات مالی است در حالی که کم‌ترین حمایتی از مساجد صورت نمی گیرد و در چنین وضعیتی مساجد نمی‌توانند با برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های مختلف، فرهنگ عفاف و حجاب را در جامعه گسترش دهند.

هاتفی خاطرنشان کرد: گسترش عفاف و حجاب در جامعه، نیازمند سیاستِ دینی است در حالی که عملکرد برخی مسولان و مدیران کشور، نشان می‌دهد آنان دین را فدای سیاست و جناح‌بازی خود کرده‌اند، بر این اساس واضح است که در چنین وضعیتی، مساجد نمی‌توانند مردم را با ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب همراه کنند و مسئولانی که عملکردِ نادرست دارند، باید بدانند که در صحنه قیامت، باید پاسخگوی تلاش‌ها و جان فشانی‌های امام خمینی (ره) شهدا و جانبازان باشند.

بیشتر مساجد کشور، درآمدی ثابت و مناسب ندارند

وی با طرح این پرسش که چگونه یک مسجد می‌تواند با دستان خالی، برنامه‌ای در زمینه عفاف و حجاب برگزار کند؟ گفت: بیشتر مساجد کشور، درآمدی ثابت و مناسب ندارند بنابراین برای برگزاری برنامه‌هایی برای اشاعه فرهنگ دینی نیازمند حمایت‌های مادی و معنوی و تخصیص اعتبارات مالی از سوی دستگاه‌های فرهنگی و مسجدی کشور هستند.

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه، تشکیل اتاق فکر در مساجد برای برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های توجیهی باوجود امکانات اندک را ضروری دانست و گفت: گسترش قهوه‌خانه‌ها در سراسر کشور حتی روستاها و شهرهای کوچک، مانع حضور مستمر جوانان در مساجد می‌شود، وقتی جوانان در مساجد و سایر مراکز دینی حضور نیابند، آنگاه با دستورات و احکام دین آشنا نخواهند شد و در ادامه نیز شاهد افزایش بی حجابی و کاهش معرفت دینی در جامعه خواهیم بود.

منبع:شبستان

این خبر را به اشتراک بگذارید :